Proč miluji Ajurvédu aneb jak nám může pomoci před a při menopauze?

masala-1649416_640

masala-1649416_640Ženy, které se snaží řešit své potíže způsobené poklesem přirozených hormonů v období menopauzy a po ní, mají například možnost užívat umělé hormonální přípravky, které dostanou od lékaře. Pak na ně ze všech stran útočí obrovská nabídka různých rostlinných přípravků a doplňků stravy s tzv. rostlinnými estrogeny. Co si mají vybrat? Přitom menopauza není nemoc, ale přirozená součást života. Je to období, ve kterém se nám úročí náš dosavadní životní styl. Velmi často stačí se jen zastavit, udělat pár změn ve stravě, v našem přístupu k životu, k sobě samé, zvolnit tempo, detoxikovat … a menopauza se pro nás stane cizím slovem. Krásná doporučení, jak na menopauzu přirozeným způsobem, najdeme už například v pramatce medicíny – Ajurvédě.

Má cesta k Ajurvédě

Vystudovala jsem farmacii, celý život řeším zdraví, a přesto jsem o Ajurvédě nevěděla nic. Tušila jsem, že jde o nějakou alternativní cestu, že má něco společného s masážemi a přírodní léčbou.

Při mém dávném pobytu na Srí lance jsem trochu více pochopila, že je to něco, co může lidem pomoci. Tehdy nic víc. Až při pátrání v knihovně po knihách o menopauze jsem narazila na autorku a doktorku Nancy Londsdorfovou. Po pár stránkách mě její pohled na menopauzu a zdraví ženy jako takové úplně chytil a její knihu jsem „zhltla“ během pár dnů.

Pár střípků moudrosti, které mě při čtení oslovily:

  • Naše těla vzešla z přírody a jsou tedy přírodního původu. To znamená, že účinná a bezpečná medicína musí vycházet z přírodních zdrojů.
  • Nemá se stárnout, ale rozkvétat s věkem.
  • Zdraví nenajdeme v pilulce.
  • Menopauza není chybou organismu, ale hlubokou změnou, kterou je nutno respektovat.
  • Podporou vnitřní inteligence, vnímáním signálů těla a jeho potřeb si obnovíme čistou, trvalou vitalitu a pevné, trvalé zdraví, na něž máme nárok od svého narození.
  • Zdraví si upevníte jen posílením své vnitřní inteligence.

Ajurvéda je nejstarší medicínský systém na světě, taková matka dnešní medicíny. Vše, co dnes víme o lidském zdraví má své kořeny v ní.

Základní myšlenku celé knihy vidím v tom, že menopauza není nemoc ani žádný strašák, jak se nám různé reklamní výroky snaží namluvit. Není potřeba ji léčit. Je to přirozená součást našeho života. Jen se nám v tomto období najednou začne více připomínat to, jak jsme žily doposud. Jak a co jsme jedly, jak jsme měly a máme rády své tělo a samy sebe. Jestli žijeme v čistém prostředí, v souladu se svým okolím. Zda jsme dostatečně sebe-vědomé.

Proč se to vlastně děje? Příroda je opravdu moudrá a za vším, co se nám stane, můžeme vždy najít nějaký smysl. Období menopauzy je v životě ženy významným milníkem. Žena již neplánuje být matkou, mít další děti. Má teď čas a prostor věnovat se sama sobě. Ale také potřebuje být stále zdravá a plná sil. Jednak sama pro sebe, a jednak pro své dospělé děti a jejich děti, pro své stárnoucí rodiče. Připravuje se na druhou polovinu svého života. Aby ji prožila co nejlépe a nejdéle.

Nás dosavadní život v zrcadle menopauzy

„Jako silný vítr lámající nejslabší větve, odkrývají menopauzální změny fyziologické poruchy, které zůstávaly po dlouhý čas skryty.

Menopauza s výraznými příznaky znamená, že hormonální kontrolní mechanizmus funguje už nějaký čas špatně. Nerovnováha těla a mysli způsobí vylučování příliš malého, nebo naopak příliš velkého množství hormonů. Nerovnováha vnitřních biorytmů, jako jsou hormonální cykly, spánek, trávení, vylučování a další cyklické funkce narušuje správné načasování vylučování hormonů.

Naše tělo nám nyní zúročí všechny ty roky, které jsme žili doposud. Pokud jsme je hodně zatěžovali, špatnou stravou, negativními emocemi, neláskou, nedopřáli jsme mu dostatek pohybu, tak jakoby „najednou, z ničeho nic“ nám to naše tělo začne připomínat. Objeví se návaly horka, deprese, smutky, nespavost a spousta těch dalších známých příznaků. Je jich asi 40, takže máme z čeho vybírat.J

Tělo zanesené odpadními látkami a toxiny z dřívější nezdravé stravy a nezdravých životních návyků narušuje přívod hormonů ke tkáním (mozku, kůži, vagíně). Je důležité odstranit z buněk odpadní látky, které mohou bránit jejich výživě a účinku estrogenů.

Pokud se žena chce dobře připravit na příchod menopauzy, tak aby úbytek hormonů co nejméně pocítila, je velmi důležité co nejdříve začít s pravidelnou detoxikací. Dopřát si občas očistnou kůru, půst, jíst potraviny, které nám pomáhají se očistit. Třeba zelené potraviny, mořské i sladkovodní řasy, vlákninu, čistou vodu. Bylinky na posílení jater.

„Věk mezi 45 a 55 rokem. Je to dekáda natolik závažná, že na jejím průběhu závisí budoucí zdraví. Je jednou z posledních šancí na úpravu nerovnováhy.“

Jaký účinek má působení hormonů vznikajících v těle po menopauze? Bylo prokázáno, že i malé množství estradiolu produkované tělem ženy (méně než desetina množství užívaného při HT) chrání před osteoporózou. Hormony, které si tělo vyrábí samo k vlastní spotřebě, jsou maximálně účinné.

Příroda nabízí i druhou hormonální podporu – množství fytoestrogenů v různých potravinách, včetně zeleniny, cereálií, obilnin a luštěnin.

Strava jako příprava na menopauzu

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které mají vliv na to, jak se cítíme, je naše strava. Důkazem toho jsou některé národy, jako třeba Japonky.

„Japonština nemá výraz pro návaly horka, protože u Japonek se nevyskytuje. To se přisuzuje japonské stravě bohaté na fermentovanou sóju a fytoestrogeny.“

„Ženy na indickém venkově menopauzu skoro neznají. Jejich strava obsahuje obiloviny, merlík (quinoa), amarant a koření s účinky estrogenu.“

Pokud trápí ženu v menopauze některé příznaky poklesu hormonů, necítí se celkově dobře, má dnes k dispozici mnoho přípravků, které si může vybrat.

Většinou jde o koncentrované bylinné přípravky (fytoestrogeny), které ovšem mohou také vyvolávat nežádoucí účinky a měly by se užívat pod dohledem, ne déle než rok. Vitamíny a další podpůrné přípravky stačí užívat 1x až 2x týdně.

Když má tělo málo živin, organismus zvýší vstřebávání těchto látek ze střeva. Takže jsou velké dávky těchto přípravků zbytečné. Naopak je užitečné podpořit zdravou funkci střev třeba probiotiky a prebiotiky.

Byliny i potraviny, které obsahují tzv. fytoestrogeny, mají rozmanité účinky. Ne vždy působí jako klasický estrogen, někdy naopak jeho působení blokují.

  • Ploštičník hroznatý působí nejlépe proti návalům horka, aniž působí jako estrogen. Dokonce se ani neváže na estrogenové receptory v buňkách.
  • Lékořice a jetel luční stimulují estrogenové receptory.
  • Sója má účinek stimulační i blokující.

Sója samotná má lepší účinky než její izolované extrakty, tedy ty obsažené v některých přípravcích. Izolované izoflavony podle některých studií mohou podporovat růst rakovinných buněk. Sója obecně je dost kontroverzní potravina. Nám v našich končinách není přirozená. Proto bychom s její konzumací měli být opatrní. Vzhledem k tomu, že mnoho komerčně vyráběných potravin a polotovarů obsahuje sójový protein jako plnidlo a pod, je nežádoucí tuto formu sóji jíst ještě navíc. Na druhou stranu fermentovaná forma sóji má mnohé pozitivní účinky, hlavně v období menopauzy nám může hodně ulevit. Fermentovaná sója je nejlepší forma vhodná ke konzumaci. Je to hlavně tempeh, miso pasta a kvalitní sójové omáčky.

Vnímejme své tělo a jeho potřeby

Podporou vnitřní inteligence, vnímáním signálů těla a jeho potřeb, si obnovíme čistou, trvalou vitalitu a pevné, trvalé zdraví, na něž máme nárok od svého narození.

Podle Ajurvédy původním sídlem přírodní inteligence je nejtišší stránka naší mysli, átmá. Na této tiché, hluboké úrovni naší podstaty jsou tělo a mysl jedním. Probuďte přímou zkušeností átmá a ve svém těle oživíte léčivé síly přírody.

„Rovnováha je inteligentní a koordinované fungování všech částí celku, což je účinnější než samotné fungování jednotlivých částí.“

Naslouchejte svému tělu i srdci a uspokojujte své emocionální a duchovní potřeby, abyste dospěly zpět k rovnováze. Když jsme unavené, máme jít spát, a ne začít uklízet, vyřizovat telefonáty nebo odpovídat dlouho do noci na emaily.

„Příroda umí zařídit přirozeně probíhající a zdravou menopauzu každé ženě, vzdor nedostatku estrogenů.“

Danuše
Jsem energická, aktivní žena 40+, která ví hodně o životě. Celý svůj profesní život ráda pomáhám ženám i mužům najít jejich vlastní cestu ven z různých zdravotních problémů k pocitu štěstí a zdraví. Můžete se se mnou spojit na emailu: vitkovadanuse@gmail.com.
Komentáře