Pánové, nebuďte překvapeni. Buďte připraveni!

n-SEXY-OLDER-COUPLE-IN-BED-628x314 (2)

aneb co potřebujete vědět o partnerce v období menopauzy

Menopauza, jako přelomové období v životě ženy, se netýká jen ženy, ale i jejího partnera. Pro muže není jednoduché naladit se na změny pocitů a nálad své partnerky, které se v průběhu jejího cyklu někdy mohou zdát jako na houpačce. Když přijde ke slovu menopauza, může se pomyslná houpačka změnit v horskou dráhu. Žena v jednu chvíli bezdůvodně pláče a zanedlouho už neví proč. Jak se k takovým náladám partnerky můžete pánové postavit?

Vězte, je to nevyhnutelné. Pokud jste ve vztahu se ženou, která se dostává do svého zralého věku (obvykle kolem 50 let, ale může to být klidně už ve 40) připravte se na změny.

Tyto změny se sice týkají ženy, ale nějakým způsobem zasáhnou i vás. Jste přece ve vztahu…

Pravdou je, že někdy jsou tyto změny malé, ale častěji tak velké, že si je nemůžete nevšimnout.

Je dobré vědět, co se to vlastně děje.

Představte si menopauzu jako horskou dráhu. Jeden den jste nahoře a pak najednou klesáte dolů. Někdy jsou ty poklesy dlouhé a ne a ne vyjít do vyššího bodu. To se může dít s vaší partnerkou. Jeden den má skvělou náladu a pak následují dny, kdy je naštvaná, nemůže spát a zdá se, že vše, co uděláte, je špatně.

Za emočními dramaty se skrývají velké změny v jejich hladinách hormonů. Je prostě mimo balanc. Její tělo se snaží srovnat s novou situací. Zničehonic přichází návaly horka, už zmíněná nespavost nebo velká únava.

Pro ženu je to období, které se dá srovnat s pubertou. A o puberťácích toho bylo napsáno spousta. Ne tak moc o ženách v menopauze. Silné příznaky se vyskytují u více než poloviny žen.

Jak je dobré reagovat?

Nejdůležitější je, buďte trpělivý. Může se to zdát někdy jako nadlidský výkon, ale podpora a empatie v těžkých časech je přesně to, co vaše žena nejvíce potřebuje. Někdy chce jenom, aby jste jí naslouchali. Nemusíte nic říkat. Prostě tam jenom buďte. Moudré je být v té chvíli ale opravdu pozorný a empatický.

Kromě nepřevídatelnosti v jejich náladách, jste si asi všimli, že se něco změnilo ohledně intimity. Vaše partnerka může mít pocit, že ji sex už moc nebaví. Nemívá na něj příliš chuť. Neznamená to, že odmítá vás, neberte si to osobně!

Za vším můžete vidět hormony

Během menopauzy klesá hormon testosteron, který má na starosti libido. A tak najednou začne sex sedět někde smutně v koutku.

A taky klesá estrogen, ženský hormon, který způsobuje různé nepříjemné příznaky. K jedním z nich patří bolestivost při styku. Ne, pánové. Tohle není výmluva. Během menopauzy dochází ke ztenčení vaginální stěny právě poklesem hormonů.

Co můžete dělat?

Potřebujete zpomalit a být velmi jemný a opatrný.

A aby toho nebylo málo, ještě vagína ztrácí lubrikaci a objevuje se suchost. S tím se bolestivost ještě zhoršuje. Nemusíte ale zoufat.  Najdete velké množství přírodních lubrikantů, které problém nedostatku lubrikace pomáhají řešit.

A hlavně, pro ženu v menopauze, můžete zvolit jiné formy intimity.

Víte, že dotek je pro ženu nejvíc sexy?

Opravdu je to právě dotek, který ženy označily za nejvzrušivější. Není divu, když její kůže je mnohem citlivější než ta vaše. Proč tedy svoji partnerku neopečovat krásným pomalým hlazením.

Co taková masáž ? Ta relaxuje, uvolní napětí a naladí na další intimnosti. Nemusíte být žádný profík.

Nezapomněli jste ve svém vztahu na líbání? Rty jsou erotogenní zónou. Polibek je intimní a spojující.

Objímání vytváří blízkost a je léčivé. Aspoň jedno objetí denně! Ale zastavte se a chvíli se v tom objetí oba rozpusťte. Pokud ho děláte jako něco automatického, změňte to.

Chcete, aby se Vaše partnerka těšila na fyzický kontakt s Vámi? Nikdy na ni netlačte. Rozdávejte doteky, které jsou bezcílné a respektujte její pocity. Zásadní je nepřerušit fyzický kontakt, ať už má jakoukoliv podobu.

A teď dobrá zpráva na závěr

Víte, co pomáhá ke zlepšení při bolestivosti a suchosti vagíny? Sex!! Čím pravidelnější, tím lepší. Samozřejmě, jemně a s citem. Pravidelné prokrvování zabezpečí lepší lubrikaci a zmenší bolestivost. Při dodržování doporučení, sexualita i v tomto období může být nejen zdraví prospěšná, ale i silně propojující a naplňující.

Zdroje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stella
Věnuji se léčení, masážím, poradenství, ženským kruhům, tantrickému cvičení a lektorské činnosti. Jsem nadšenou propagátorkou vědomé sexuality. Mým záměrem je vést klienty k sebelásce, potěšení, k radosti a naplnění ze své sexuality. Více o mně si přečtete tady>>
Komentáře