Můžu si užívat milování i po padesátce?

Couple touching foreheads in bed

V naší společnosti převládá mínění, že žena po padesátce má v životě to nejlepší již za sebou. Že již nemá nárok na potěšení, zvláště pak intimní potěšení. Bohužel si to myslí i velká část žen samotných. Přitom potěšení je v období kolem menopauzy velmi důležité a má až léčivé účinky. Řeknu vám, jak to vidím já sama na sobě i u mých klientek.

Nepatřím k těm, které by si myslely, že milování pomalu odchází z mého života. Ani náhodou. Možná si to myslí doktoři, pro které je toto téma tabu, ale já rozhodně ne.

Jak to máte vy?

Ať tak nebo tak, zvu Vás zamyslet se nad pár důvody, které argumentují pro pozitivní postoj k sexuálnímu potěšení. Je totiž skvělé, udržet si, i když ne zrovna žhavý, tak aspoň uspokojivý sexuální život i v menopauze.

Možná si říkáte, že se láska přece může projevovat i jinak než zrovna sexem.

Můžete spolu jen tak ležet, nebo se objímat, nebo jít na procházku, do divadla, prostě dělat spolu jiné věci, než mít sex, který se může jevit jako komplikovaný.

Ano, je spousta činností, které jsou naplňující, ale musím říct, že není nic, co by mohlo opravdu nahradit fyzické milování. Pokud tohle schází, není možné skutečné naplnění naší podstaty.

Určitě jste zažila někdy pocit, že se Vám do něčeho nechtělo. Možná jste byla schopna vevnitř sebe tento pocit přenastavit a říct si: Změním to. A šla jste a tu věc udělala. A najednou vše šlo skvěle. Prostě jste změnila přístup.

Tak to funguje i s milováním. Pokud si vevnitř říkáte, že je fyzické potěšení pro Vás důležité, chcete ho mít a těšíte se na něj, tak si buďte jisté, že i v menopauze bude pro Vás pozitivní zkušeností.

Proč tolik povyku?

Menopauza je pro ženy novým obdobím. Zažíváte to určitě taky. Najednou tělo reaguje nějak jinak, než jste zvyklé. Objevují se podivné stavy, návaly horka, občas něco bolí. Tělo se přenastavuje a hormonální systém je mimo balanc. Ženské hormony v menopauze ubývají a to způsobuje podivné stavy.

Co pomáhá naše ženské hormony nakopnout?

Je to právě fyzická láska!

Ta nám může paradoxně pomoct i při zvyšování elasticity našich vaginálních stěn. Proč paradoxně? Protože zrovna u milování se může někdy objevit lehká bolestivost jak se vaginální stěny začínají ztenčovat. A co na to pomáhá?

Zase jenom milování. Neváhejte tedy hupsnout do postele. Čistě prakticky se při tom prokrvuje pohlaví. Je to pohyb, který rozhýbává vše uvnitř. Pohlaví se z toho těší, protože žije!

Znáte to anglické rčení? Používej to, nebo to ztratíš. Čím méně používáte své pohlaví, tím méně milování chcete.

Máte kolem sebe kamarádky, které říkají, že už sex vlastně nepotřebují? Ony si totiž žádné milování již dlouho neužily! Jsou příkladem toho, že jejich touha uvadla.

Zralá žena je jako zralé víno.

Ne burčák ani bojoule. Kdepak se tyhle mlaďoučká vínka hrabou na vyváženou chuť a plnost zralého vína. Takže dámy! Konečně začnete vnímat svoji hodnotu.

A co se týče potěšení? Mnoho žen právě teď dosahuje orgasmus častěji než za mlada. A jejich orgasmus je mnohem plnější.

Prostě se uvolněte a připusťte, že Váš čas přichází. Máte na to totiž více klidu. Hurá, děti jsou už velké. V posteli můžete zůstat klidně jak dlouho chcete! Jen se potřebuje správně rozehřát. Konečně nespěchat a pěkně vaše skvělé tělo připravit na správnou dávku rozkoše!

Předpokládám, že své tělo přece jen znáte lépe než kdysi. A když ne, tak je nejvyšší čas. Potřebujete totiž vědět, co Vám dělá dobře a jak k tomu dospět. Už se nemusíte ani stydět, ten pocit Vás možná pronásledoval dost dlouho. Začnete experimentovat a navigujte svého partnera po křivce Vaší rozkoše.

A ještě další věc, proč je milování skvělé. Pokud budete naslouchat svému srdci a důvěřovat tomu, co Vám srdce našeptá, už nikdy nebudete s někým, s kým nechcete. Spojení s partnerem, kterého milujete, Vás ještě více otevře lásce.

Možná jste ve fázi, že zrovna nemáte partnera.

Menopauza je období změn, mnoho z nás opouští staré a hledá nové. Tak to může být i v partnerství. Neznamená to ale, že máte házet flintu do žita. Ani náhodou. Naopak. Buďte samé sobě svým nejlepším milencem.

Zvu Vás k sebepotěšení. Udržujte si svůj žár i bez partnera. Milování je potěšení a mozek spustí chemickou reakci, ať už jste s partnerem nebo bez něj.

Co z toho budete mít? Kromě potěšení, taky lepší náladu, pocit radosti a euforie.

Jak vidíte, opravdu stojí za to,  udržet si fyzické potěšení do pozdního věku. Milování je manifestací lásky. A vám přeji mnoho takových manifestací! Uděláte toho spoustu nejen pro své tělo, ale i srdce.

 

Zdroje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stella
Věnuji se léčení, masážím, poradenství, ženským kruhům, tantrickému cvičení a lektorské činnosti. Jsem nadšenou propagátorkou vědomé sexuality. Mým záměrem je vést klienty k sebelásce, potěšení, k radosti a naplnění ze své sexuality. Více o mně si přečtete tady>>
Komentáře