Me too aneb INKONTINENCE není tabu

couch-1868755_1280

couch-1868755_1280Všichni jste jistě někdy viděli reklamu na inkontinenční vložky firmy Tena nebo jiné. Usměvavá žena vyššího věku, která má konečně radost ze života a může chodit ven mezi lidi. A to vše pouze díky vložkám. Myslíte si, že toto téma řeší jen ženy 60+? A je ve skutečnosti používání speciálních vložek jediným řešením? Když už mám jednou inkontinenci, musí to tak zůstat? Budu po zbytek života užívat léky, popřípadě se dokonce nevyhnu operaci?

Inkontinence už není tabu

Je dobře, že téma inkontinence překročilo hranici tabu a dnes se o něm již celkem běžně píše, či mluví. Vzhledem k tomu, jak velké části populace se to týká, je to stále málo. A hlavně nabídka nějakých řešení této nepříjemné diagnózy, je velmi chudá.

Inkontinenci, tedy mimovolný únik moči nebo stolice, zná velké procento dospělých. Týká se nejen žen, ale i mužů. Snad každému se někdy stala „nepříjemná příhoda“, když si náhle kýchl nebo zakašlal. Inkontinenci řeší např. mnoho mladých maminek po porodu. A přesto jen velmi málo lékařů či zdravotníků s nimi o této situaci mluví. Ještě méně jim pak dokáže nabídnout rozumné a účinné řešení.

Ano, po porodu se velmi často situace vyřeší nakonec sama. Tělo zregeneruje. Ale ne vždy. Navíc, s každým dalším porodem riziko opakování stoupá.

Při mých přednáškách na téma pánevní dno ke mně vždy přijde několik žen, které mi řeknou, že bez vložky nemohou vůbec vyjít z domu. Já sama mám tři děti a po porodech jsem takové situace také zažívala. Dnes mám již po menopauze a inkontinentní vložky znám pouze z té reklamy.J Je škoda, že je v této oblasti probíhá tak malá osvěta a nedostatečně se o problému inkontinence mluví.

Příčiny inkontinence

Příčiny mohou být různé. Velmi často je to porod, ale i jakýkoliv zásah do našeho těla, který způsobí pokles pánevního dna a ochabnutí svalů pánevního dna. Může to být operace, menopauza, problémy se zády, užívání některých léků. Velmi často také svou roli sehraje naše psychika.

Rozlišuje se několik typů inkontinence. Většiny populace se týká inkontinence:

  • Stresová – způsobená buď poklesem estrogenů nebo mechanickými příčinami, ochabnutím svalů a závěsného aparátu, změnou vzájemné polohy orgánů (po operaci), objevuje se při zakašlání, kýchnutí atp.
  • Urgentní – náhlé nucení na močení, i když není naplněn močový měchýř
  • Smíšená – kombinace obou předchozích

Ať už je příčina jakákoliv, vždy stojí za to začít nejdříve se cvičením a chvíli vytrvat. Teprve pokud je toto bez výsledků, přejít k lékům. Operace už je velký zásah, který stojí opravdu za důkladné zvážení. Rozhodně ji nepovažuji za první vhodné řešení.

Jsou samozřejmě diagnózy, jako např. roztroušená skleróza, kde se cvičením mnoho ovlivnit nedá. Ale i v tomto případě má smysl! Znám ženy s roztroušenou sklerózou, které pravidelným cvičením dosáhly alespoň toho, že se jejich stav nezhoršuje. I to stojí za námahu.

Trápí mě inkontinence. Jaké mám možnosti?

  1. Na prvním místě bych vždy doporučila začít s cvičením svalů pánevního dna. I zde jsou některé kontraindikace, hlavně první a poslední trimestr těhotenství, těžké poškození oblasti pánve apod. V případě jakýchkoliv pochybností doporučuji vyhledat zkušenou fyzioterapeutku. Cvičení na svaly pánevního dna je potřeba se naučit pod dohledem někoho zkušeného. Jde hlavně o pochopení principy, pak už může cvičit každý sám doma.
  2. Cvičit také psychickou odolnost. Člověk, kterého trápí inkontinence, často ze strachu chodí na WC preventivně a co nejčastěji, čímž situaci ještě zhoršuje.
  3. Dodržovat rozumný pitný režim. Nepít ani moc a ani málo. 1,5 až 2 litry denně jsou tak akorát. S vyšším věkem potřeba mírně klesá.
  4. Užívat rostlinné přípravky, které pomáhají při inkontinenci. U mužů přípravky určené na prevenci onemocnění prostaty.
  5. Preventivně udržovat zdravé močové cesty, intimní oblasti a střevo. Každé zánětlivé nebo jiné onemocnění v této oblasti stav zhoršuje. Výborné je užívání probiotik a prebiotik, ať již celkově nebo jen místně.
Danuše
Jsem energická, aktivní žena 40+, která ví hodně o životě. Celý svůj profesní život ráda pomáhám ženám i mužům najít jejich vlastní cestu ven z různých zdravotních problémů k pocitu štěstí a zdraví. Můžete se se mnou spojit na emailu: vitkovadanuse@gmail.com.
Komentáře