Je menopauza nemoc? A co třeba puberta?

capsule-1079838_1280

capsule-1079838_1280Položme si jednoduchou hádanku. Víte, kdo je „starší sestřičkou puberty“? Přemýšlejte, není to tak těžké. Chvilka zvažování. Drobné zaváhání. Už to skoro máte. Nakonec vás to napadne i bez mé pomoci. Odpověď je prostá – menopauza. Toto podobenství se mi líbí a je docela trefné. V těle ženy dochází k malé hormonální revoluci. Jen probíhá opačným směrem, než je tomu v pubertě. Stejně jako pubertou prochází chlapci i děvčata, tak se útlum tvorby hormonů po 40 týká nejen žen, ale i mužů. Liší se pouze názvem, projevy jsou podobné. U mužů mluvíme o andropauze.

Byznys s balíčkem „přežijte menopauzu“ na vzestupu

Nedávno jsem si uvědomila, že za celých 25 let práce v lékárně jsem se nesetkala s požadavkem některého rodiče, či snad samotného „puberťáka“ na doporučení léku nebo doplňku stravy, který by ho zbavil jeho pubertálních změn nálad či dalších nepříjemných příznaků. A že bych se takovým rodičům (sama mám 15letou dceru) vůbec nedivila.

Zato byznys s přípravky, které pomáhají ženám a jejich okolí „přežít“ období přechodu, je na vzestupu. Naštěstí jsme po zveřejnění výsledků studií s dlouhodobým užíváním přípravků tzv. hormonální substituční terapie pochopili, že to není dobrá cesta. Alespoň ne v masovém měřítku. Jsou jistě situace a diagnózy, kdy je dobře, že tyto přípravky s umělými hormony mají lékaři pro své pacientky k dispozici.

Vidím to všude, protože se mě to může týkat?

V poslední době trh cílí na silnou nákupní skupinu žen kolem 45 let a zaplavuje ho stále více množství preparátů a reklam, které je mají udělat konečně šťastné a silné. Vidím to všude. Nebo se mi to možná jen zdá, protože se mě to může týkat?

Aby nedošlo k mýlce. Nejsem nepřítelem užívání doplňků stravy ani jiných preparátů. Mají v naší výživě a udržení zdraví a celkové pohody své nezastupitelné místo. Jen dávám přednost těm nejvíce přirozeným. Ale z praxe vím a chápu, že jsou situace, kdy je potřeba sáhnout i po chemických lécích.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Dáváte přednost přírodě před preparáty anebo vyznáváte určitou rovnováhu a do svého života jste zařadili obojí? Podělte se s námi. Třeba pomůžete ostatním ženám najít odvahu vyzkoušet něco jiného anebo přestat tápat.

Danuše
Jsem energická, aktivní žena 40+, která ví hodně o životě. Celý svůj profesní život ráda pomáhám ženám i mužům najít jejich vlastní cestu ven z různých zdravotních problémů k pocitu štěstí a zdraví. Můžete se se mnou spojit na emailu: vitkovadanuse@gmail.com.
Komentáře